8 powodów, dla których powinieneś używać KiCad 5 do projektowania PCB

Łukasz Ciesielski - Utworzono 11.06.2020

Jeżeli interesujesz się lub zajmujesz elektroniką, automatyką, robotyką lub mechatroniką to z pewnością spotkałeś się z koniecznością zaprojektowania własnej płytki PCB. Jeśli tak się stało to powstaje pytanie - jakiego narzędzia użyć? Na rynku wybór jest dość duży - Altium Designer, Allegro PCB Designer, OrCAD PCB Designer, Eagle, EasyEda, KiCad 5... Są to tylko nieliczne przykłady. Część z nich jest darmowa, a część wymaga wykupienia licencji.

Do niedawna bardzo dużą popularnością wśród elektroników cieszył się Eagle. Wiele osób zrezygnowało z niego po przejęciu go przez firmę Autodesk - była to chwila, z którą w celu jego (sensownego) użytkowania trzeba było wykupić licencję. Nie byłoby to takie złe, gdyby była to licencja dożywotnia. W tym przypadku licencję należy odnawiać co rok.

Można zadawać pytania o to, które z narzędzi jest najlepsze i najwygodniejsze, ale nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi - są to raczej subiektywne opinie. Moim wyborem jest KiCad 5 i do jego użytkowania chciałbym Cię przekonać w tym wpisie. Poniżej przedstawiam listę 8 powodów, dla których powinieneś rozważyć użytkowania tego programu w projektowaniu płyt PCB.

KiCad 5 jest (i będzie) darmowy

KiCad 5 jako jeden z nielicznych programów EDA jest w pełni darmowy. Został opublikowany na licencji GNU General Public License (GPL) v3, co oznacza, że możesz go wykorzystywać prywatnie oraz komercyjnie. Każdy stworzony przez Ciebie projekt jest Twój i możesz go sprzedawać bez ponoszenia (czasami) dużych kosztów oprogramowania. Nie ma żadnego rozróżnienia na wersje "standard" lub "professional" - po prostu instalujesz KiCad'a i masz do użytku wszystkie dostępne w nim funkcje.

Fakt, że KiCad jest programem darmowym nie oznacza, że twórcy nie mogą otrzymać od Ciebie wsparcia. Jeśli chcesz docenić ich wkład w rozwój programu zajrzyj tutaj! :-)

Stale rozwijany i aktualizowany

KiCad jest programem darmowym, a to nie oznacza, że ktoś go stworzył i zostawił bez obsługi. Pierwsza wersja KiCad została wydana w roku 1992, a aktualnie mamy już wersję 5, którą opublikowano 22.07.2018. Średnio co kilka miesięcy publikowane są aktualizacje naprawiające zgłoszone przez społeczność błędy.

Łatwość obsługi

KiCad jest narzędziem prostym, ale pozwalającym na wykonanie profesjonalnych płyt PCB. Wiele osób uważa, że interfejs programu jest zbyt surowy i "stary", ale i w tej kwestii nastąpiły zmiany wraz z wydaniem wersji 5, w której to poprawiono ogólny wygląd graficzny. KiCad 5 składa się z kilku mniejszych podprogramów, co wspomaga proces uczenia się programy i pozwala skupić się na określonych czynnościach.

Jeśli miałeś kiedykolwiek do czynienia z Altium Designer i uważałeś (tak jak ja), że jest on niepotrzebnie zakręcony, skomplikowany i przeładowany funkcjami, to zaczynając pracę w KiCad doświadczysz olśnienia - taką samą pracę można wykonać prostszym narzędziem. KiCad prowadzi Cię za rękę nie pozwalając rozproszyć się testowaniem zbędnych funkcji.

Open source

KiCad 5 jest programem typu open source, co znaczy, że każdy ma dostęp do kodu źródłowego i może go dowolnie modyfikować. Być może nie ma to dla Ciebie większego znaczenia jeśli nie zajmujesz się pisaniem programów, ale powinieneś wiedzieć jedno - programy open source przyciągają wielu ochotników do pracy nad rozwijaniem oprogramowania, a to przyczynia się do ich szybszego rozwoju zgodnego z oczekiwaniami użytkowników.

Duże możliwości

Część osób może twierdzić, że darmowy program nigdy nie będzie posiadał tak wielu funkcji jak jego płatne odpowiedniki. Po części mają rację, lecz cena nie zawsze idzie w parze z jakością i wygodą pracy. W mojej opinii KiCad jest narzędziem wystarczającym do tworzenia każdej płyty PCB - od prostych jednowarstwowych układów, po skomplikowane wielowarstwowe. Posiada on niezbędne narzędzia pozwalające stworzyć schemat elektroniczny, projekt PCB, edytować biblioteki oraz generować pliki produkcyjne Gerber.

Działa na każdym systemie operacyjnym

Wiele firm produkujących oprogramowanie EDA do projektowania PCB zazwyczaj skupia się na stworzeniu aplikacji działającej tylko na systemie Windows. Jako aktywny użytkownik systemów Linux doceniłem KiCad'a za działanie na każdym urządzeniu. Nieważne czy używasz Windows'a, MacOS'a czy Linux'a - na pewno znajdziesz odpowiednią wersję KiCad'a.

Wspierane systemy operacyjne.
Rys. 1. Wspierane systemy operacyjne.

Profesjonalne pliki produkcyjne

Po stworzeniu projektu Twojej płytki PCB, możesz z łatwością wygenerować pliki produkcyjne. Pliki Gerber pochodzące z KiCad zaakceptuje każda możliwa fabryka płyt PCB - niezależnie od tego czy będziesz chciał zlecić wykonanie Twojego projektu firmie w Polsce czy w Azji.

Profesjonalne schematy elektryczne w KiCad 5

W KiCad 5 projekt płyty PCB jest kompletnie odseparowany od rysowania schematu elektrycznego - służą do tego dwa osobne podprogramy. Co to oznacza? Możesz, bez przytłaczania się mnogością funkcji i przycisków, narysować schemat elektryczny, który wykorzystasz na blogu, w sprawozdaniu, w książce, w pracy inżynierskiej/magisterskiej, w opracowaniu. Po jego narysowaniu bez problemu wyeksportujesz go do formatu PDF - nawet z własną tabelką opisową.

Przykład schematu z programu KiCad.
Rys. 2. Przykład schematu z programu KiCad.

Podsumowanie

KiCad 5 jest bardzo prostym, ale profesjonalnym programem do projektowania płyt PCB. Jeśli zajmujesz się elektroniką i projektujesz swoje urządzenia - zdecydowanie powinieneś go przetestować i do tego bardzo Ciebie zachęcam. Program możesz pobrać tutaj. Nie pożałujesz!


Logo KiCad użyte we wpisie pochodzi z oficjalnej strony KiCad, autorami są twórcy KiCad, opublikowane zostało na licencji CC BY 3.0.