Gdy rozpoczynałem naukę elektroniki, źródłem wiedzy były dla mnie książki, gazety oraz blogi branżowe – polskie i zagraniczne.

Na polskim rynku jest dużo wybitnych ludzi, którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz ścieżką edukacyjną, opowiadając o rzeczach łatwych oraz trudnych.

Poniżej moja lista 7 polskich blogów o tematyce elektronicznej, na które warto zwrócić uwagę. Lista jest przedstawiona alfabetycznie. Zachęcam do obserwowania każdego z nich – można tam znaleźć wiele wartościowych treści.

Jeśli interesujesz się układami FPGA to zdecydowanie powinieneś sprawdzić blog Elektronika, Układy FPGA, prowadzony przez Rafała Bartoszaka. Chociaż sam nie używam zbyt często układów FPGA, to bardzo interesują mnie tematy z nimi związane. Rafał przedstawia treści w bardzo ciekawy sposób i warto się z nimi zapoznać.

Wyjątkowo warta obserwowania jest strona na FaceBook’u, gdzie pojawiają się ciekawostki historyczne – początki firm, wynalazcy i ich wynalazki itp.

Nieaktualizowany (niestety) już blog eXtronic (kiedyś Leon Instruments) zawiera świetne kursy w formie serii artykułów. Na szczególną uwagę zasługują wpisy dotyczące Atmel XMega (nie znalazłem lepszych w sieci) oraz kurs KiCad 4.

FORBOT to chyba najpopularniejszy blog elektroniczny w Polsce – szczególnie wśród studentów i początkujących elektroników. Nie mogło go więc zabraknąć na tej liście. Pomimo tego, że jest “duży”, zapewnia świetne treści, które są godne polecenia.

Początkujący powinni zwrócić szczególną uwagę na świetne kursy elektroniki od podstaw.

Wojtek Grylewicz prowadzi bloga pod nazwą grylewicz.pl, którego sam określił jako “DIY czyli majsterkowanie, hobby elektronika, AVR i komputer“. Z pewnością docenisz jego treści jeśli interesują Cię komputery jedno-płytkowe (np. raspberry) lub automatyka domowa. Wszystkie wpisy są podparte schematami, przykładami i zawierają gotowe rozwiązania.

Jako dobry przykład mogę polecić wpis na temat ZigBee + Raspberry.

Mechatrobot jest fantastycznym blogiem prowadzonym przez Karola Wojsława. Treści umieszczane na blogu dotyczą elektroniki, programowania oraz mechatroniki. Zdecydowanie powinieneś się nim zainteresować jeśli jesteś fanem Arduino i Raspberry Pi – znajdziesz tam tutoriale pozwalające wystartować od zera.

Jak wspomina sam autor “blog jest formą pamiętnika technicznego, upamiętniający moją przygodę z mikrokontrolerami PIC firmy Microchip“. Blog Mikrokontrolery PIC jest tworzony przez PICmajster i z całą pewnością mogę polecić go wszystkim użytkownikom Microchip PIC 8/16/32 bitowych, których jestem wiernym fanem. Znajdziesz tam nowinki od Microchip, tutoriale, projekty, testy i wiele, wiele więcej.

Myślę, że tego bloga nie trzeba przedstawiać żadnemu użytkownikowi mikrokontrolerów AVR. Blog mirekk36.blogspot.com został stworzony przez Mirosława Kardasia wiele lat temu, lecz wciąż pozostaje skarbnicą wiedzy dla wszystkich uczących się programować te właśnie mikrokontrolery.

Używałem AVR w przeszłości, a blog oraz książki Pana Mirka uważam za niezastąpione. Polecam.

Podsumowanie

Tak przedstawia się moja lista najlepszych, polskich blogów elektronicznych, które łącznie są niezastąpioną skarbnicą wiedzy z dziedziny elektroniki, mikrokontrolerów i programowania.

Jak wygląda Twoja lista źródeł, z których czerpiesz informacje?
Co powinienem dopisać do swojej listy?